Menu

Mimamsa 2021 Results





Home



Subject Toppers

Institute Team Code Zone Member 1 Member 2 Member 3 Member 4 Subject
Indian Institute of Technology, Bombay GOM10122 Mumbai and Goa Arpon Basu Saurav Sudevan Shantanu Nene Madhur Agrawal Maths
Indian Institute of Science, Bangalore BEN10129 Bangalore Aryaman Bhutani Tanmai Dhani Reddy Aryan Hingwe Aneek Jana Chemistry
Indian Institute of Science, Bengaluru BEN10037 Bangalore Abhinav Sinha Tejas Bansod Saakshi Porwal Parth Deshpande Physics
AIIMS, New Delhi DHA10258 Delhi and Haryana Kratik Agarwal Kartik Garg Zantye Ashish Avinash Bhoomit Goyal Biology


Zonal Toppers

Institute Team Code Zone Member 1 Member 2 Member 3 Member 4
International Institute of Information Technology, Hyderabad ATA10617 Rest of Andhra Pradesh and Telangana Abhinav Menon Pratyaksh Gautam Shashwat Singh L Lakshmanan
Indian institute of Science BEN10027 Bangalore Dhiraj S. Kori Pranav Rao Ritvik Raina Raghuram Sundararajan
IISER Bhopal CMP10016 Chhattisgarh and Madhya Pradesh Saksham Jain Yatharth Pal Abhisek Swain Gourav Kumawat
Indian Institute of Technology Madras CSA10134 North Tamil Nadu and South Andhra Pradesh Alan Joel J Snehan Jayakumar Manishnantha M Arvind Car
Indian Institute of Technology, Delhi DHA10517 Delhi and Haryana Vishwas Kalani Ishaan Govil Himanshu Wadhwa Atharv Dabli
Indian Institute of Technology Bombay GOM10632 Mumbai and Goa Swayam Chube Kumar Satyam Hardik Rajpal Varanasi Sai Teja
NIT SURAT GUJ10324 Gujarat Harsh Verma Tarang Pansuriya Aryan Shah Pranav abegaonkar
Indian Institute of Space Science and Technology KER10518 Kerala Karthik Mishra Ambuj Nayan Suvan Nanda Harshwardhan Navsarikar
Cotton University NES10044 North East India and Sikkim Abhinav Phukan Kishore Bordoloi Ayon Phukan Bhargav Rajbongshi
National Institute of Science Education and Research ODP10204 Odisha and Paschim Medinipur district(WB) Shubham Kumar Apratim Choudhury Ashish Panigrahi Aniruddha Seal
Indian Institute of Science Education and Research Mohali PUN10158 Punjab(including Chandigarh) ANUBHAV RAJYAN Prakhar Mathur Shruti Sharma K R Arjun
Birla Institute of Science and Technology, Pilani RAJ10357 Rajasthan Aditya Sheth Aarya Attrey Rishi Shrivastava Partha Sarathi Purkayastha
ST ALOYSIUS COLLEGE RKA10483 Rest of Karnataka EROL SHARVIN FERNANDES SARWIN DEON CHANDRAN MANISH NIDUGALA BHAT TANUJA SHRIDHAR JOSHI
Fergusson college RMA10375 Rest of Maharashtra Prachiti Athalye Dnyaneshwar Pawar Devashri Kulkarni Aryan Shejal
IIT Mandi RNI10504 Uttarakhand, Himachal Pradesh , Ladakh and Jammu and Kashmir Kushagra Srivastav Murtaza Mehdi Hasan Sudhansu Rai Hiya Sudhir Jain
Indian Institute of Science Education and Research Kolkata RWB10101 Rest of West Bengal Sohom Gupta Sayan Dutta Sourin Chatterjee Aritra Konar
National Institute of Technology Tiruchirappalli TNP10351 Rest of Tamil Nadu and Puducherry Girish Ramachandran Adithya Binush Panicker Aishwariya Sivaraj Shreyas Iyer
Mahila Maha Vidyalay , Banaras Hindu University UPE10559 Uttar Pradesh East Shambhavi Mishra Harshita Shukla Farhana Khatoon Katyayani Mishra
Indian Institute of Technology Kanpur UPW10419 Uttar Pradesh West Rahul Narwar Rahul Sethi Keerthana M. Arun Debaditya Bhattacharya

Selection criteria

  1. Highest Combined Score of all Subjects
  2. College Limit- Maximum of 6 teams per college
  3. Zonal Limit- Maximum of 16 teams per Zone
  4. Non Zero Score in atleast two subjects


List of qualifying teams

College Team Code Participant 1 Participant 2 Participant 3 Participant 4
Indian Institute of Technology Roorkee RNI10008 Jinal Shah K Sudharshan Kaustav Bhattacharjee Sherry Raj
IISER Bhopal CMP10016 Saksham Jain Yatharth Pal Abhisek Swain Gourav Kumawat
Indian institute of Science BEN10027 Dhiraj Kori Pranav Rao Ritvik Raina Raghuram Sundararajan
Indian Institute Of Science, Bangalore BEN10031 Shubh Prakash Aditya Priya Guruvayurappan Balaji Sukesh Tallapudi
Indian Institute of Science BEN10034 Karthik Dulam Kredai Raaman Megha Kattimani Bhavya Agrawalla
Indian Institute of Science, Bengaluru BEN10037 Abhinav Sinha Tejas Bansod Saakshi Porwal Parth Deshpande
Indian Institute of Science, Bangalore BEN10056 Gurkirat Singh Keshav Agarwal Prithu Purkait Nisarg Chadha
Indian Institute of Science Education and Research, Berhampur ODP10059 Harsh Mishra Sai Kaarthik Advaith Menon Rakshith M
IISER Kolkata RWB10091 Sanchay Agarwal Chandraniva Guha Ray Shubhamay Das Rahul Bhawmick
Indian Institute of Science Education and Research Kolkata RWB10101 Sohom Gupta Sayan Dutta Sourin Chatterjee Aritra Konar
Indian Institute of Technology, Bombay GOM10122 Arpon Basu Saurav Sudevan Shantanu Nene Madhur Agrawal
Maulana Azad Medical College DHA10123 Twvisham Srivastava Nilayan Sarkar Gouri Asnani Sukhman Singh Khurana
Maulana Azad Medical College DHA10128 Ansh Bansal Gauransh Gupta Ankit Kumar Shrey Jha
Indian Institute of Science, Bangalore BEN10129 Aryaman Bhutani Tanmai Dhani Reddy Aryan Hingwe Aneek Jana
Indian Institute of Technology Madras CSA10134 Alan Joel J Snehan Jayakumar Manishnantha M Arvind Car
Institute of Chemical Technology Mumbai GOM10141 Parikshit Kadu Bhushan Murjani Saloni Vaidya Pankti Savla
Indian Institute of Science Education and Research Mohali PUN10158 ANUBHAV RAJYAN Prakhar Mathur Shruti Sharma K R Arjun
Indian Institute of Technology, Delhi DHA10175 Aniruddha Deb Aaghaz Mahajan Soumil Aggarwal Avval Amil
National Institute of Science Education and Research ODP10177 DWAIPAYAN PAUL DIPRUPA SAHA ASHWIN AYILLIATH KUTTERI PRIYOBRATA BISWAS
IISER Kolkata RWB10187 Omkar Sahu Surajit Manna Aniruddha Datta Rakhal Chandran B
IISER Kolkata RWB10195 Sayantan Khan Aikya Banerjee Rohan Didmishe Tisha Dash
IISER MOHALI PUN10198 SACHIN G IYER PRERNA SHRUTI JAIN KAUSHIK GUPTA
National Institute of Science Education and Research ODP10204 Shubham Kumar Apratim Choudhury Ashish Panigrahi Aniruddha Seal
Indian Institute Of Science Education and Research - Kolkata RWB10209 Nikunj Agarwal Aayush Srivastav Anchit Bhair Sushanth G
Indian Institute of Technology, Madras CSA10220 Janmenjaya Panda Jay Shah Sukeerth Ramkumar Srivas S
Indian Institute of Technology, Delhi DHA10246 Yogya Agrawal Chaxu Garg Madhav Goel Chinmay Mittal
AIIMS, New Delhi DHA10258 Kratik Agarwal Kartik Garg Zantye Ashish Avinash Bhoomit Goyal
NISER Bhubaneshwar ODP10276 Chandan Kumar Sahu Aheesh Chandrakant Hegde Manali Banerjee Aditi Pradhan
Indian Institute of Technology, Delhi DHA10303 Sourav Kumar Amenreet Sodhi Akarsh Sharma Varun Desai
Indian Institute of Technology, Bombay GOM10309 Rohinee Joshi Shabnam Sahay Nivedya S Nambiar Harshda Saxena
IISER Tirupati CSA10310 Sanskar Agrawal Nitya Prabhandam Souparnika Nambiar Prarthana Agrawal
NIT SURAT GUJ10324 Harsh Verma Tarang Pansuriya Aryan Shah Pranav abegaonkar
Indian Association for the Cultivation of Science RWB10335 Sk Asif Iqbal Girish Sharma Pratyay Chowdhury -
INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE, EDUCATION AND RESEARCH, KOLKATA RWB10340 SHRAMAN JANA DEBANU BANDYOPADHYAY BAIVAB KUMAR SAHA YASH JAKHMOLA
Indian Institute of Technology Kanpur UPW10419 Rahul Narwar Rahul Sethi Keerthana M. Arun Debaditya Bhattacharya
INDIAN INSTITUTE OF TECHNOLOGY, KHARAGPUR ODP10447 SUBHAM GHOSH AGNIBHA SINHA DHRUV RATHI SHREYAS JENA
IIT Mandi RNI10504 Kushagra Srivastav Murtaza Mehdi Hasan Sudhansu Rai Hiya Sudhir Jain
Indian Institute of Technology, Delhi DHA10517 Vishwas Kalani Ishaan Govil Himanshu Wadhwa Atharv Dabli
indian institute of technology - madras CSA10539 Gokulnath G Siva Sankar S Letchumanan Muthiah Shasank G
Indian Institute of Technology Bombay GOM10547 Parth Dwivedi Prathamesh Pilkhane Shashwat Garg Harshvardhan Agarwal
Indian Institute of Technology, Kharagpur ODP10557 Aritra Mitra Bharath Hegde Gourav Kumar Shaw Shiladitya De
Indian Institute of Technology Bombay GOM10567 YASH PATIL Kunal Kundwani Dhruv Rambhia Harsh Shah
Indian Institute of Technology Bombay GOM10571 Aaryan Gupta Dhairya Parekh Naman Singh Rana Shikhar Mundra
Indian Institute of Science Education and Research Bhopal CMP10599 Sakshi Wagle Sampurna Roychoudhury Kaushal Kenjale Shreyash Biradar
All India Institute of Medical Sciences, New Delhi DHA10611 Vineet Sharma Maanit Matravadia Philemon Kuriakose Prithvi Raj Singh
International Institute of Information Technology, Hyderabad ATA10617 Abhinav Menon Pratyaksh Gautam Shashwat Singh L Lakshmanan
Indian Institute of Engineering Science and Technology RWB10624 Nishant Maurya Ritu Raj ranjan Mishra suvam dey Dilshad Adil
Indian Institute of Technology Bombay GOM10632 Swayam Chube Kumar Satyam Hardik Rajpal Varanasi Sai Teja
IIT Madras CSA10658 Munir Ahamed Sanjay Sattva Swathick - Fasith Ahamed
Indian Institute of Technology CSA10661 Joel S. Parth Arora Chinmaya Venkatesh Ritish M

Special Mentions

These are the teams that missed out by a very close margin/Zonal or College Limit

  • BEN10014
  • BEN10018
  • BEN10021
  • BEN10022
  • BEN10024
  • BEN10041
  • CSA10045
  • BEN10050
  • BEN10053
  • BEN10060
  • DHA10065
  • BEN10079
  • BEN10113
  • CMP10152
  • ODP10162
  • PUN10183
  • RMA10205
  • GOM10213
  • KER10366
  • RMA10375
  • GOM10395
  • GOM10406
  • DHA10451
  • GOM10460
  • KER10518
  • RWB10543
  • RWB10585
  • GOM10595